Čo robiť, ak chce tvoja partnerka pauzu vo vzťahu

od | jan 18, 2018 | Ako získať späť ex | 26 komentáre

Pochopiť to, čo sa vlastne stalo a prečo chce tvoja partnerka pauzu, nie je to veru jednoduché. A čo viac, mnohí muži (nechápajuc o čo ide) začnú jednať skratovo, čím to celé ešte viac zhoršia.

Najúčinnejší spôsob, ako zabrániť tomu, aby ste sa rozišli úplne je pochopiť to, čo sa vlastne stalo a čo tvoja partnerka prežíva. A presne na to je tu tento článok.

V tomto článku rozoberieme:

 • Čo znamená pauza vo vzťahu
 • Dôvody, pre ktoré chce tvoja partnerka pauzu
 • Čo počas pauzy robiť, aby si minimalizoval šance na rozchod a maximalizoval šance na obnovenie vzťahu

Poďme teda na to!

Čo znamená pauza vo vzťahu?

Pauza vo vzťahu je termín, ktorým označujeme obdobie, počas ktorého sa spolu prestaneme stýkať, aby sme si dali čas reflektovať náš vzťah a to, kam sa uberá. Môže trvať niekoľko dní, ale aj mesiacov a konečný termín, kedy vyriešime „čo ďalej“, môže byť podľa dohody medzi partnermi pevne stanovený, alebo neurčito visieť vo vzduchu.

V prípade, že ste sa nedohodli na tom, že aj počas pauzy budete monogamní a nebudete randiť s inými ľuďmi, je možné očakávať, že tvoja partnerka počas tohto obdobia randiť bude.

Typy emočných reakcií na stresové faktory

Toto rozoberám, pretože pauza vo vzťahu je sama o sebe stresovým faktorom a bude mať veľký vplyv na tvoje podvedomie a to, ako sa budeš nasledujúce dni cítiť a ako budeš chcieť reagovať.

3 typy reakcií na stres:

 • Boj
 • Útek
 • Zamrznutie

Áno, je to ten starý známy „fight or flight“ mechanizmus, o ktorom si už v prípade, že si si niekedy čítal o zvladani stresu, určite čítal.

No a keďže pre schopnosť byť počas pauzy empatický (k sebe aj partnerke), pozrieme sa na tieto 3 typy reakcií na stres podrobnejšie, aby si lepšie chápal seba (a vedel sa zastaviť, ak budeš chcieť spraviť najakú kravinu) a taktiež, aby si lepšie porozumel chovaniu tvojej partnerky počas tohto obdobia.

Takže reakcie na stres ešte raz:

 • Boj: Do tejto kategórie patrí typ človeka, ktorý jednoducho odmieta, aby vzťah skončil a bude oň bojovať, nech sa deje čokoľvek
 • Útek: Typ človeka, ktorý na stresový faktor typu „možný rozchod“ bude reagovať tak, že sa na celý vzťah úplne vykašle očakávajúc, že „veď ona sa vráti“
 • Zamrznutie: Nerozhodná reakcia, kedy daná osoba bude pristupovať k vzťahu, ako keby bol Schrodingerovou mačkou. Nie je ani mŕtvy, ani žívý a z tohto limba sa väčšinou vytrhne iba drastickým spôsobom – buď sa k sebe vrátite, alebo si jeden z vás nájde niekoho iného, čím sa toto nekonečné obdobie nerozhodnosti ukončí.

Rozdiel medzi mužskou a ženskou reakciou na stres

 • Typická mužská reakcia: Muži najčastejšie reagujú bojom alebo útekom. Trpezlivosť a schopnosť prečkať neistotu nepatrí medzi ich najsilnejšie stránky a každá hodina, počas ktorej nevedia, na čom sú, ich častokrát výtáča do nepríčetna. Sú preto raz extrémne milí, neskôr extrémne chladní a akýmkoľvek spôsobom sa snažia dosiahnúť, aby sa konečne rozhodla.
 • Typická ženská reakcia: Ženy pri strese zvyčajne zamrznú. Celá takáto situácia im nerobí dobre a nechcú zažívať väčší tlak, aký už vo svojom vnútri cítia. Chcu si dať pokoj a priestor na zváženie všetkých pre a proti. V partnerovi chcú mať v tomto bode oporu bez toho, aby aktívne ovplyvňoval momentálny status quo tým, že by to hrotil do situácie „Buďme spolu alebo sa rozíďme. Hlavne sa rozhodni!“.

Ak ti partnerka pauzu navrhne, je to preto, že rozhod s tebou naozaj zvažuje, ale súčasne ešte nestratila všetku nádej a bojí sa, že niečo tak nezvratné by neskôr ľutovala.

Preto nechce rozchod. Preto chce pauzu a čas.

Čo chce tvoja partnerka pauzou dosiahnuť?

 • Chce ti dať „preplesk“, aby si sa uvedomil, že momentálna dynamika vášho vzťahu jej nevyhovuje
 • Chce si premyslieť, ako ďalej bez toho, aby musela robiť niečo drastické (rozísť sa)

Pauza je jednoducho posledný krôčik pred rozchodom. Tvoja partnerka počas nej chce zistiť, ako sa vlastne ohľadom vášho vzťahu cíti a či jej bez teba nebude lepšie.

Dať si pauzu je pre ňu jednoduchšie, pretože si tak dáva slobodu vrátiť sa k tebe (ak zhodnotí, že to má zmysel) a naopak rozísť sa menej bolestivým spôsobom, ak sa rozhodne, že to zmysel nemá.

Každopádne, hoci to nazvala „pauzou“, v prípade snahy obnoviť váš vzťah ti doporučujem pristupovať k celej situácii rovnako, ako keby sa jednalo o rozchod. V jednom aj druhom prípade je totiž jadro problému v tom, že si pre ňu prestal byť príťažlivým chlapom a fakt, že obnova vlastnej priťažlivosti prebieha v jednom aj druhom prípade rovnako.

Príčiny, prečo chce pauzu

Najčastejšími dôvodmi, prečo chce tvoja partnerka pauzu vo vzťahu, sú:

 • Vzťah na diaľku
 • Chce randiť s inými ľuďmi
 • Nevera
 • Hádky
 • Vyžaruješ neistotu
 • Očakávala od toho viac
 • Chce sa vydať

Poďme sa teda na jednotlivé body pozrieť podrobnejšie…

Vzťah na diaľku

V prípade, že máte vzťah na diaľku, je veľmi možné, že tvoja partnerka jednoducho nezvláda byť toľko sama. Chcela by ťa pri sebe stále a aj keď rozumie, že to okolnosti nedovoľujú, stále očakáva určitú mieru kontaktu a už dlho nespĺňaš ani tú. Vzťahy na diaľku vyžadujú veľku mieru dôvery, financií a času.

Ak je toto príčinou pauzy, nevytrhneš ju z nej, dokym v nej neobnovíš dôveru, že sa táto situácia vyrieši (či už presťahovaním sa, alebo väčšou mierou cestovania jeden za druhým) a že spolu v prípade obnovenia vzťahu budete tráviť dostatok času, aby sa tak ako v minulosti už cítiť nemusela.

Chce randiť s inými ľuďmi

Ďalším dôvodom, pre ktorý ti navrhla pauzu, môže byť to, že chce okúsiť pocit slobody a vyskúšať si randenie s inými ľuďmi. Najčastejšie sa to deje, pokiaľ je vo vzťahu dlhodobo nespokojná a začína mať pocit, že môžu existovať lepšie alternatívy ako ty.

Najčastejšie sa to deje z týchto dôvodov:

 • Nudí sa s tebou
 • Nevšímaš si ju
 • Nezaujímaš si ju
 • Nepočúvaš ju
 • Zlenivel si a nestaráš sa o seba

Ak je dôvod pauzy toto, znamená to, že vzťah s tebou už neberie vážne a si pre ňu iba poistka, ktorú využije v prípade, že sa jej predstavy o jej cene na vzťahovom trhu nenaplnia a ona si nebude schopná nájsť nikoho lepšieho.

Nevera

Pauza v dôsledku nevery sa skutočne dá očakávať. Je to preto, že svojou neverou lámeš jej dôveru (a dôveru vo váš vzťah).

Ak ťa požiada o to, aby ste si dali pauzu, je to preto, lebo je nahnevaná a sklamaná a potrebuje sa vysporiadať s vzniknutou situáciou a zhodnotiť, či je schopná pokračovať vo vzťahu s niekym, kto ju podviedol.

Ak si sa do tejto situácie dostal, potrebuješ jej dať čas a pomaly začať pracovať na obnove dôvery medzi vami. A zároveň, ak bol dôvod toto, tak počas pauzy nerob žiadne blbosti. Žiadne lajky, žiadne vypisovanie babám na Badoo, žiadne randenie, žiadne výjazdy do mesta. Jej dôveru by si takým spôsobom rozhodne späť nezískal.

Hádky

V rozumnej miere sa hádky dajú očakávať. Jednak je potrebné si niektoré veci vydiskutovať a taktiež sú znakom, že vám na sebe záleží. Koniec koncov, ak by tomu tak nebolo, nenamáhali by ste sa oponovať si a snažiť konfliktné situácie riešiť.

Ak sa však podstata konfliktov dlhodobo nerieši, tvoju partnerku to môže začať frustrovať a môže to vyustiť až k pauze, aby mala čas zamyslieť sa, či má zmysel vo vzťahu pokračovať.

Chováš sa neisto (slabošsky)

Sebavedomie (sebaistota) je jedna z najatraktívnejších vlastností, ktoré chlap môže mať a na zozname vecí, ktoré ženy od svjojích partnerov vyžadujú obsadzuje konzistentne tie najvyššie priečky. Ak sa sebavedomo chovať nevieš, ak si neistý, žiarlivý a nestabilný, tvoja partnerka ťa nebude schopná rešpektovať a dlhodobo ju vzťah s tebou nebude baviť.

Poďme sa pozrieť na pár prejavov neistého chovania:

 • Dával si jej najavo svoju žiarlivosť?
 • Kontroloval si, kde a s kým je?
 • Bol si pasívne agresívny a podozrievavý k jej mužským kamarátom?
 • Nevedel si si stáť za svojím?
 • Opakovane si sa nedokázal zastať jej alebo seba v situácii, ktorá také niečo vyžadovala?

Ženy sú priťahované k chlapom, ktorí si veria a na ktorých sa môžu spoľahnúť. Byť s mužom, ktorý v nich tieto pocity nevzbudzuje, pri ktorom nemajú pocit opory a ktorý ich neustále zraňuje tým, že im ani neverí (žiarlivostné scény = prejav nedôvery) nie je vzťahom, v ktorom by boli schopné dlhodobo zotrvať.

Vysoké priority

Je jednoduché byť vo vzťahu, kde všetko klape a kde sme si seberovní. Sila zväzku sa však zvyčajne prejaví až vtedy, keď sa stane niečo vážne, alebo keď jeden z partnerov začne zaostávať a potrebuje pomoc a podporu toho druhého.

 • V prípade, že si v ťažkej situácii ty, iniciácia pauzy z jej strany môže byť reakciou na to, že sa z jej pohladu tápeš na jednom mieste až príliš dlho a nemá pocit, že by si sa svoj problém snažil vyriešiť.
 • V prípade, že je v ťažkej situácii ona, iniciácia pauzy z jej strany môže byť reakciou na to, že ju nedostatočne podporuješ, nechápeš a nevšímaš si ju.

Chce skutočný vzťah

Posledným dôvodom z najčastejších je pocit, že váš vzťah nikam nesmeruje. Ona už nechce randiť, chce záväzok. Chce byť s niekym, s kým bude bývať, za koho sa môže vydať, s kým bude mať rodinu, splodí deti a prežije zvyšok života.

Koniec koncov, vydať sa a mať deti je snom veľkej časti žien a všetky do jednej si uvedomujú, že ich biologické hodiny tikajú a nemôžu čakať donekonečna.

Ak má tvoja partnerka pocit, že jej čas sa už skutočne kráti a z tvojej strany necíti, že to s ňou myslíš vážne a že jej budeš vedieť dať to, čo od života očakáva, zákonite začne pochybovať o tom, aký má pre ňu vlastne zmysel v takom vzťahu zotrvať.

Čo robiť počas pauzy vo vzťahu?

Sú 2 spôsoby, ako sa k pauze postaviť:

 • Správny spôsob: Pristupovať k pauze rovnako, ako k rozchodu. Počas obdobia pauzy si dáš čas na to, aby si pochopil, čo si robil zle a začneš na sebe pracovať. Začneš pracovať na svojom sebavedomí, hygiene, šatníku a začneš k nej pristupovať spôsobom, aby si v nej znova prebudil záujem o teba. Aby si ju začal priťahovať, aby si ju zbalil, aby si ju zviedol.
 • Nesprávny spôsob: Pristupovať k pauze ako k nejakej nepríjemnosti, čo nič neznamená, len ťa otravuje a ty sa z nej chceš hlavne dostať. Znamenalo by to nepochopenie vážnosti situácie (prestal si ju priťahovať, stratila dôveru) a nátlaková metóda „aby to čo najskôr skončilo“ povedie najskôr iba k tomu, že to povedie k rozchodu.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako by mal ten správny postup vyzerať.

Minimálny kontakt

Prvým krokom bude obmedzenie kontaktu s tvojou partnerkou. Môže sa to zdať kontraproduktívne, ale je to veľmi účinné. Ona ťa totiž berie ako samozrejmosť a svojím opakovaným kontaktovaním a prosením o návrat ju utvrdzuješ v tom, že pauzou nič neriskuje.

V prípade, že kontakt s ňou obmedzíš na minimum, spôsobíš, že sa pocitovo dostane pod časový tlak a vyľakáš ju. Začne sa báť, že ak by pauzu natiahla na príliš dlho a následne sa rozhodla vrátiť sa k tebe, záujem z tvojej strany o návrat tam už byť nemusí.

Minimálny kontakt v praxi znamená, aby si počas MK obmedzil kontakt iba na nevyhnutné záležitosti. Platenie učtov, spoločná návšteva rodiny (ak bola dohodnutá pred pauzou a nechcete do toho ťahať rodinu), starostlivosť o deti… to všetko samozrejme rob aj naďalej. Avšak telefonáty, klebetenie, vypisovanie si a všetká ta pozornosť, ktorú dostáva počas vzťahu, by mala byt v tomto období vytlačená na okraj. Nie je to príjemné, ale zvýšiš si tak šance, že jej začneš chýbať, že sa začne báť, že ťa stratí, že začne žiarliť a v konečnom dôsledku ju nepriamo tlačíš do toho, aby pauzu sama ukončila (návratom do vzťahu s tebou).

Minimálny kontakt doporučujem na najkratšie obdobie 3 týždňov. V ojedinelých prípadoch, ak ste pred tým mali skutočne vážne konflikty, mesiac. Ak ste sa na dobe pauzy dohodli už vopred, doporučujem tieto 3-4 týždne minimálneho kontaktu ignorovať a rešpektovať dĺžku pauzy, na akej ste sa dohodli.

Osobný rozvoj

Najlepšie čo môžeš počas pauzy spraviť, je sústrediť sa na rozvoj vlastnej osobnosti. Zapracovať na svojej chlapskosti, na svojích „alfa“ kvalitách a stať sa silnejším a sebavedomejším mužom. To je koniec koncov to, čo ženy priťahuje a akonáhle tvoja partnerka po skončení pauzy uvidí, ako veľmi si sa ako muž posunul, bude ju to priťahovať a taktiež – bude ju to nútiť zvažovať, či to predsa len neskúsiť ešte raz.

Doporučujem sa zamerať hlavne na tieto okruhy…

Zdravie a fitness

Áno, je to povrchné, ale rovnako ako je dôležité vnútro, je dôležitý aj zovňajšok. Pokiaľ sa 3-4 týždne neuvidíte a ty za ten čas obmeníš šatník, schudneš a prídeš na stretnutie príjemne voňavý a s novým, pekným účesom, ver, že u nej zaboduješ.

Sociálny život

Mnoho chlapov sa počas vzťahu zmení na neskutočných domasedov. Šport, fitko, kamaráti, párty… To všetko ide často na druhú koľaj, pretože byť atraktívny už nie je potrebné, veď partnerka už je a tak si radšej pozriem niečo v telke. Načo sa snažiť. Ak si takú blbosť spravil aj ty, okamžite s tým skonči.

Prihlás sa na bojové umenie, choď do fitka, začni behať, odcestuj na výlet, alebo čokoľvek… jednoducho povedané, ukáž jej, že si aktívny muž so zaujímavým životom a nie nejaký nudný domased. Ženy sú priťahované k mužom, s ktorými sa nenudia a ktorí im dokážu priniesť nové zážitky do života.

A v neposlednom rade, spoločenský muž je príťažlivý muž. Či už pôjdeš na výlet, do fitka, do múzea alebo do mesta – neboj sa so sebou vziať kamarátov (alebo kamarátky, nech môže trošku žiarliť) a sprav si z toho fotku na Facebook alebo na Instagram. Nech vie o čo všetko pricháda, keď s tebou nie je ;).

Škola, práca, kariéra

Ako som už veľakrát spomenul, ženy priťahujú chlapi, ktorí sú pracovití, cieľavedomí, úspešní a vedia sa postarať. Priťahuje ich to preto, lebo im to dáva dôveru, že v prípade vzťahu s tebou sa o teba budú môcť oprieť. Že budeš schopný riešiť problémy, ktoré život prináša a v prípade, že by s tebou otehotneli, že môžu zostať v kľude doma na materskej, pretože sa o ne budeš schopný postarať.

Randenie

Na začiatok upozornenie…

Rozhodne nerandi, v prípade, že:

 • Ste si dali pauzu kôli tvojej nevere
 • Ste si sľúbili, že aj napriek pauze si zostávate verní

V prípade, že sa ťa ani jeden z týchto bodov netýka, kľudne počas vašej pauzy nejaké to rande absolvuj.

Ženy sú neskutočne všímavé a pokiaľ vidia, že je o nejakého chlapa obrovský záujem zo strany ostatných žien, automaticky predpokladajú, že na ňom niečo musí byť, čomu začne v konečnom dôsledku priťahovať aj ich.

Ak tú možnosť máš, kľudne si na Facebook pridaj pár nových kamarátok alebo spoločnú fotku s atraktívnou ženou (samozrejme žiadne bozkávanie atď.).

Garantujem ti, že tvoja partnerka ťa aj napriek pauze pozorne sleduje. A ak zrazu uvidí nové kamarátky alebo fotku s akousi ženou, ktorú nikdy predtým nevidela, naženie jej to poriadny strach, Využi to.

Písanie si s partnerkou počas minimálneho kontaktu

Ako sme sa bavili, minimálny kontakt nie je nulový kontakt a aj keď po tebe chcem, aby si kontakt s partnerkou obmedzil, neobmedzuj ho úplne a neignoruj ju, pokiaľ ti sama od seba napíše. Ak sa tak stane, pozorne počúvaj, čo sa ti snaží povedať (často ti povie, čo chce aby si zmenil, ak spolu máte pokračovať) a ak aj bude miestami kritická, zostaň kľudný, neber si nič osobne a nevytváraj konflikty.

Nezabúdaj na vlastnosti, ktoré si ženy na chlapoch cenia najviac:

 • Neposudzuje ich (môžu byť pri ňom samé sebou)
 • Je im oporou
 • Počúva ich
 • Rozumie im, ako nikto iný

Jednoducho dbaj na to, aby sa počas konverzácie s tebou cítila príjemne. Aby sa ti mohla otvoriť, zdôveriť vediac, že sa jej za to dostane opory a nie posudzovania.

Čo robiť po skončení obdobia minimálneho kontaktu?

Po skončení minimálneho kontaktu sa presunieme k obnove kontaktu a budovaniu príťažlivosti pomocou textových správ. Návod, ako to robiť, nájdeš v tomto článku.

Zhrnutie

Tvoja partnerka chce pauzu (a zvažuje rozchod), pretože nejaká forma tvojho chovania je z jej pohľadu dlhodobo mimo a má dojem, že vám to spolu jednoducho neklape.

Nech už je dôvod akýkoľvek, kľúč k zvráteniu možného rozchodu je zapracovať na problémoch, pre ktoré táto situácia nastala. Je samozrejmé, že problémy sa nevyriešia za jeden deň, ale to na zvrátenie rozchodu netreba. Stačí, aby videla snahu, že na sebe pracuješ a znovunadobudla dôveru, že nad vaším vzťahom netreba lámať palicu.

V prípade, že už pauzu máte, je lepšie ju nespamovať a dať si skutočnú pauzu. Neustálym spamovaním ju od seba iba odtlačíš. Ak jej daš priestor a skutočny pocit samoty, je vysoká šanca, že jej začneš chýbať a po krátkej dobe sa ozve ona sama.

Máš ešte šancu získať späť tvoju ex?

Vyplň 1 krátky online test a zisti to…